تاریخنامه

منابع آزمون کارشناسی ارشد

همواره دانشجویان مقطع کارشناسی رشته تاریخ و تمدن ملل اسلامی پرسش هایی مطرح می کنند مبنی بر این که، آیا منابع مشخصی برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد باید مطالعه شود؟  تعداد کتابها مشخص شده یا خیر؟ و...

 


در گذشته، دانشجویان از طریق مشورت با دانشجویانی که در آزمون کارشناسی ارشد شرکت و منابعی را که مطالعه کرده بودند و نیز با مراجعه به دانشگاه تهران، جزوه ها و منابع کاملتری را تهیه و به مطالعه آنها می پرداختند. دانشجویانی که در شهرستانها مشغول به تحصیل بودند و تهیه همه منابع برای آنها امکان پذیر نبود همواره از این امر ناراحت بودند. با گسترش رشته تاریخ و تمدن در دانشگاههای مختلف و زیاد شدن متقاضیان جهت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، تهیه لیست مشخصی از منابع لازم و ضروری به نظر می رسید.

سالهای اخیر دانشجویانِ وبلاگ نویس، در وبلاگ های خود منابع آزمون کارشناسی ارشد را نیز قرار دادند که با مراجعه به آنها تفاوتهای بسیاری در تعداد منابع معرفی شده مشاهده می شود. ازجمله: تاریخنامه، مرکز مطالعاتی و پژوهشی تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی، تاریخنامه و دانشجویان کارشناسی ارشد تاریخ و تمدن ملل اسلامی.

سرانجام، سال گذشته گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه تهران، در نشستی که جمعی از دانشجویان نیز حضور داشتند، لیست منابع آزمون کارشناسی ارشد را معرفی کرد. گزارش این جلسه را نیز می توانید مطالعه کنید. در این جلسه مقرر شد، منابع معرفی شده تا یکسال اعتبار داشته باشد و داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد این منابع را با دقت بیشتری مطالعه کنند.

البته اساتید تاکید داشتند که مطالعه منابع بیشتر که خارج از لیست معرفی شده باشد به دانشجویان کمک مضاعفی خواهد کرد و می توانند رتبه بهتری را نیز در آزمون کسب کنند.

توجه:

1. مبنای طرح سوالات آزمون کارشناسی ارشد امسال -بر اساس تصمیم گروه- منابع معرفی شده می باشد.

2. منابعی که دانشجویان در وبلاگ های خود معرفی کرده اند قطعآ به داوطلبان کمک خواهد کرد.

3.  با توجه به تجربیات دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، مطالعه منابع بیشتر و مرتبط توصیه می شود.

۴. منابع معرفی شده صرفاً شامل منابع تخصصی می شود و تاریخنامه در باره منابع عمومی اطلاع دقیق در دست ندارد. (برای کسب اطلاع از منابع عمومی به وبلاگ های معرفی شده مراجعه فرمائید)

(لیست منابع معرفی شده توسط گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه تهران)

آدرس تصویر مربوط به نصب اطلاعیه در بُرد گروه:

http://up.iranblog.com/files73/dfaba348b9714171a793.jpg

 

 

   + محمدجعفر اشکواری ; ٦:۱٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">