تاریخنامه

معرفی کتاب

   دست یابی به شرح واقعی زندگانی پیامبر اکرم(ص) از آن نظر که یکی از منابع تشریع اسلامی و نیز بهترین الگو برای مسلمانهاست، از ضرورت های تحقیق در تاریخ اسلام می باشد. بخشی از زندگانی آن حضرت به قبل از بعثت مربوط است، پرسش های فراوانی درباره آن مطرح است. تلاش این نوشته دستیابی به پاسخ برخی از این پرسش هاست:

 


   شرح این بخش زندگی رسول خدا را چه روایاتی تشکیل می دهند؟ این روایات از کجا آمده اند؟ آیا با این روایات می توان شرح حال واقعی زندگانی قبل از بعثت آن حضرت را بدست آورد؟

    مطالب فوق بخشی از پیشگفتار کتابی است که در ادامه با آن آشنا خواهید شد. همانگونه که مطلع هستید، زندگانی رسول اکر(ص) را به سه مرحله تقسیم می کنند: کودکی تا بعثت، بعثت تا هجرت و هجرت تا وفات آن حضرت.

 به دلیل کمبود اطلاعات و در برخی موارد روایات گوناگون در باره زندگانی پیامبر(ص)  در مرحله اول، نمی توان اطلاعات دقیقی پیرامون این مرحله ارائه داد.

  آقای رمضان محمدی در کتابی با عنوان نقد و بررسی گزارش های زندگانی پیش از بعثت پیامبر (ص) به این موضوعات پرداخته است. کتاب در یک مقدمه و سه فصل تنظیم شده است. فصل اول به زمینه های بررسی روایات تاریخی قبل از بعثت و فصل دوم به آشنایی با روایات زندگانی پیش از بعثت رسول خدا و فصل سوم به دیدگاه محققان معاصر درباره زندگانی قبل از بعثت پیامبر (ص) اختصاص دارد.

   نویسنده در مقدمه می نویسد: "نوشتار حاضر در صدد بررسی این اخبار و مقایسه آن ها به لحاظ سند و متن با یکدیگر است و ارزیابی صحت و سقم آنهاست.  همچنین از این رهگذر معلوم می شود که درباره زندگی قبل از بعثت پیامبر (ص) چه روایاتی وجود دارد و ماهیت این روایات چگونه است و اصولآ این روایات از کجا وارد سیره شده است؟"

  این کتاب در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به چاپ رسیده است.

 

   + محمدجعفر اشکواری ; ٧:٠٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸٩
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">