تاریخنامه

حسب حال: بازدید از نمایشگاه کتاب- دیدار با استاد غفرانی

   بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران این روزها در جریان است. من هم به اتفاق آقای سیدی -مدیر گروه محترم تاریخ و تمدن ملل اسلامی تربیت معلم تبریز- جهت خرید کتاب برای کتابخانه دانشگاه تربیت معلم به نمایشگاه رفته بودم. 


   نمایشگاه طبق معمول شلوغ و پر از جمعیت بود. اگرچه ما هم روز جمعه را برای بازدید و خرید انتخاب کرده بودیم و این مزید بر علت شد که با جمعیت بیشتری رو به رو شویم. ابتدا برای خرید کتاب های عربی اقدام کردیم. در حین خرید از غرفه ای بودم که متوجه شدم فردی اسم من را صدا می زند. صدا آشنا بود ولی فکرش را هم نمی کردم در ایامی که متعلق به مقام استاد و معلم بود یکی از اساتید دلسوز و مهربان دوران تحصیلم را ملاقات کنم. بله، متوجه شدم که آقای دکتر غفرانی هستند. به طرف ایشان رفتم و بعد از احوالپرسی از مشهد پرسیدم و جویای احوال تک تک اساتید مشهد شدم.

راستش آقای دکتر غفرانی از نظر من در حاضرجوابی و بیان ضرب المثل های  مختلف استاد به تمام معنا بودند. ایشان سعی می کردند که اشتباهات ما را غیر مستقیم و با جملات قصار خود به ما گوشزد کنند. در کنار تاریخ و مطالب تاریخی همواره تجربیات خود را در زمینه های مختلف در اختیار دانشجویان قرار می دادند و ما را به ادامه تحصیل تشویق می کردند.

   بعد از جدا شدن از آقای دکتر غفرانی به خریدمان ادامه دادیم. چند کتاب هم برای خودم خریدم که یکی از آنها، کتاب " مجموعه کامل شعرهای سلمان هراتی(1338-1365ش)" بود که با پیش درآمدی از مرحوم قیصر امین پور آراسته شده بود. می دانید که سلمان هراتی  اهل تنکابن بودند. به قول قیصر امین پور " سلمان رو راست بود".

 

زندگی

فصل ها در شهر یکسان است

زندگی در شهر ماشینی است

                           بستگی دارد به بنزین

                          بستگی دارد به نفت

زندگی در روستا اما

                        بستگی دارد به اسب

                        ساده و خوش رنگ

                       بستگی دارد به باران

                       بستگی دارد به خورشید و درخت

                      بستگی دارد به فصل

                      بستگی دارد به کار

روستا، زیباترین نقاشی روی زمین

                               بهترین گلدوزی فصل بهار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   + محمدجعفر اشکواری ; ٧:٠٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸٩
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">