تاریخنامه

تقدیر از اساتید گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی

   امروز و به مناسبت هفته معلم مراسمی در دانشکده تشکیل و در این جلسه از اساتید گروه تاریخ و تمدن تقدیر و تشکر شد.


  مطمنآ با من هم عقیده هستید که دیدن همه اساتید در یک جلسه در طی سال شاید امری غیر ممکن باشد. اما امروز این اتفاق افتاد و اساتید گروه در یک جلسه صمیمانه حضور یافتند. این جلسه به همت دانشجویان گروه تاریخ ترتیب داده شده بود. غرض از آن هم تقدیر از مقام والای معلم و گرامی داشت یاد و خاطره معلم شهید، استاد مطهری بود.

   جلسه ساعت 11:30 دقیقه شروع شد. مجری برنامه که دانشجوی تاریخ و تمدن و گوینده رادیو نیز بودند با اجرای هنرمندانه و خواندن چند بیت در وصف مقام معلم رسمآ جلسه را آغاز کردند. ابتدا آقای دکتر قرچانلو صحبت کردند. یک سالی است که آقای دکتر قرچانلو را دیگر در اتاقش نمی بینیم! بنابراین دیدن دکتر قرچانلو برای من که ارادت خاصی به ایشان دارم بسیار مسرت بخش بود. آقای دکتر ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهید مطهری، این روز را به تمام اساتید تبریک گفتند و از دانشجویان تشکر کردند. در ادامه آقای دکتر بادکوبه مدیریت محترم گروه نیز با سخنانی ضمن تبریک این روز به اساتید و تشکر از دانشجویان، متذکر شدند اولین آیاتی که بر پیامبر (ص) نازل شد نیز به مقام علم و آموختن تاکید دارد، بنابراین نقش آموزگاران و معلمان در پیشرفت و تربیت جامعه بسیار مهم و حیاتی است و جا دارد که از این قشر زحمتکش قدردانی شود.

   آقای دکتر امام ریاست محترم دانشکده نیز در جلسه حاضر بودند و طی سخنانی فرمودند: گروه تاریخ و تمدن از بهترین گروههای دانشکده به حساب می آیند. ایشان نظم و انضباط، احساس مسئولیت، فعالیت های علمی و فرهنگی را از شاخصه های گروه تاریخ و تمدن برشمردند.

 سپس آقای دکتر نصیریان که از اساتید پیشکسوت گروه محسوب می شوند سخنانی را در ارتباط با علم آموزی در اسلام و نیز نقش ایرانیان در شکوفایی تمدن اسلامی بیان داشتند.

   مجری جلسه در ادامه از آقای دکتر بیات خواستند تا ضمن سخنرانی، با قرائت شعری از اشعار خود جلسه را مزین فرمایند. آقای دکتر بیات نیز فرمودند: بنده از شاعرانی هستم که باید اشعار خود را حفظ کنم و بنابراین در این لحظه شعری را به خاطر ندارم. اما این پایان کار نبود و ایشان چند بیت از شعری را که سالیان قبل در مدح مقام معلم سروده بودند را خواند و نیز چند دوبیتی را نیز به مناسبت این هفته قرائت کردند.

   آقای دکتر موسوی نیز این هفته و روز معلم را به اساتید تبریک گفتند و متذکر شدند که آقای دکتر کاظم بیکی به دلیل مسافرت نتوانستند در جلسه حاضر شوند و از طرف ایشان نیز از دانشجویان و دست اندرکاران جلسه تشکر کردند.

  آقای دکتر خضری نیز طی سخنانی ضمن تبریک روز و هفته معلم با خواندن اشعاری از سعدی و مولانا گفتند: دانشجویان با تدارک این جلسه به خودشان نیز احترام گذاشتند و در واقع دانشجویان نیز شایسته قدردانی هستند. اشعاری که آقای دکتر خضری قرائت فرمودند:

صــاحب دلی بــه مدرســـه آمــد ز خـــانقـــاه    بشکست عهد صحبت اهل طریق را

گفتـــم میـــان عـــالم  و عــابد چـه فرق بـود    تا اختیار کـــردی از آن، ایــــن فریـــق را؟

گفت: آن، گلیم خویش به در می‌برد ز موج       وین،جهد می‌کند که بگیرد غـــریـق را

(سعدی)

مدح خورشید جهان مدح خود است          که دو چشمم روشن و نامُرْمد است
ذم خورشید جهان ذمّ خود است           که دو چشمم کور و تاریک و بد است

(مولانا)

   در انتها نیز آقای دکتر معصومی این مناسبت را به اساتید تبریک گفتند. مجری برنامه از ایشان خواستند تا به زبان هندی صحبت کنند ولی ایشان گفتند که قادر به صحبت به زبان هندی نیستند.(آقای دکتر معصومی مدتی را در هند به سر برده بودند).

  قرار بود آقای دکتر صادقی نیز صحبت کنند ولی متوجه شدند که ایشان جلسه را ترک کرده و مشغول دانلود کردن مطلبی بودند، مجری برنامه گفتند که جلسه را ادامه میدهیم تا ایشان تشریف بیاورند اما متاسفانه سرعت اینترنت به حدی پایین بود که ایشان نتوانستند در جلسه حضور پیدا کنند!

  در ادامه یکی از دانشجویان خاطره ای را تعریف کردند که باعث شد تا مجری برنامه نیز خاطره ای را برای حاضرین تعریف کند.

   جلسه با پذیرایی مختصری پایان یافت اما اساتید با آشی که از طرف خانواده حاجی محمد -از دانشجویان گروه تاریخ و تمدن- تهیه شده بود پذیرایی شدند.

  از فرصت به دست آمده استفاده می کنم و بر حسب وظیفه، روز معلم را به تمام معلمان و اساتید که در طول دوران تحصیل چیزهای زیادی از آنان آموخته ام تبریک می گویم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   + محمدجعفر اشکواری ; ٦:٥٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٩
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">