تاریخنامه

جلسه توجیهی پیرامون منابع کارشناسی ارشد

    گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی برای اولین بار لیستی از منابع را برای آزمون کارشناسی ارشد این رشته مشخص کرده است. از آنجاییکه سوالاتی از طرف دانشجویان پیرامون این منابع مطرح شد،  گروه تصمیم گرفت تا جلسه ای را در این ارتباط برگزار کند.


    جلسه توجیهی ساعت ١١:٣٠روز دوشنبه ٨٩/١/٣٠ در سالن سمینار دانشکده الهیات تهران برگزار شد. در این جلسه آقایان دکتر بادکوبه، خضری، قائدان، کاظم بیکی و موسوی حضور داشتند. ابتدا آقای دکتر بادکوبه -مدیر گروه- مطالبی را پیرامون منابع بیان کردند. چند نکته از سخنان آقای دکتر بادکوبه را به صورت مختصر ذکر می کنم:

١- ارائه لیستی مشخص در درجه اول کمک به دانشجویان این رشته است که قصد شرکت در آزمون را دارند. 

٢- سعی شده تا منابع به صورت تخصصی تر ارائه شود. این امر سبب خواهد شد تا دانتشجویان تاریخ و تمدن در مقایسه با سایر دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارند در اولویت قرار بگیرند.

3- 80 درصد سوالات آزمون کارشناسی ارشد از این منابع خواهد بود.

4- اعتبار این منابع یک سال است.

5- دانشجویانی که قصد دارند تا با اطلاعات بیشتری وارد تحصیلات تکمیلی شوند حتما باید منابع متعددی را در زمینه های مرتبط با این رشته مطالعه کنند و فقط به این منابع اکتفا نکنند.

  در ادامه جلسه دانشجویان حاضر نیز سوالاتی را از اساتید پرسیدند و اساتید نیز به سوالات پاسخ دادند. دانشجویان از مسائل مختلفی پرسیدند:

 - از تعداد کتابهای معرفی شده (28کتاب) پرسیدند و معتقد بودند که منابع ارائه شده زیاد هستند. در پاسخ دانشجویان، آقای دکتر خضری فرمودند: برای آزمون کارشناسی یا همان کنکور حجم منابع خیلی بیشتر از این مقطع است و طبیعی است دانشجویی که قصد ادامه تحصیل دارد نباید از این مسئله ناراحت باشد که چرا تعداد منابع زیاد است.

  - از وضع کنونی و منابع ارائه شده پرسیده شد که آقای دکتر کاظم بیکی در جواب دانشجویان فرمودند: به نظر من، از آنجائیکه رشته ما تاریخ و تمدن ملل اسلامی است ، دانشجوی تاریخ باید اطلاعات به روزی از سرزمین های اسلامی داشته باشد و این موضوع نیز اختصاص به یک منبع مشخص ندارد. ضمنآ بیشتر دانشجویان در دروس دیگر رقابت نزدیکی با همدیگر دارند و سوالات پیرامون وضع کنونی و ... تعیین کننده هستند.

 -  از ضرایب دروس پرسییده شد و در پاسخ مطرح شد که گروه قصد دارد تا با هماهنگی سازمان سنجش ضرایب دروس تخصصی را افزایش دهد.

 - در مورد زبان نیز سوالاتی پرسیده شد که آقای دکتر کاظم بیکی فرمودند: کسی که زبان عربی و انگلیسی را در حد آزمون کارشناسی ارشد فرا نگرفته باشد به چه دلیل قصد ادمه تحصیل دارد؟!!

   - دانشجویان از این موضوع پرسیدند که یادگیری سال وقوع رویداد یا تشکیل دولت یا مواردی از این دست را چگونه در آزمون لحاظ خواهند کرد؟ در جواب، آقای دکتر موسوی فرمودند: یادگیری سال های مهم در رشته ما ضروری است و این کار نیز باید با تکرار و مطالعه زیاد ملکه ذهن شود. البته خاطر نشان کردند طبیعی است که بسیاری از این سال ها ضروری نیستند و در آزمون هم به آنها توجهی نخواهد شد.

  البته آقای دکتر کاظم بیکی در تکمیل این بحث معتقد بودند که بخش مهمی از تاریخ همین اعداد و سال ها هستند و تاریخ تحلیلی در مرحله بعد قرار دارد بنابراین یادگیری این اعداد و ارقام برای فهم بهتر رویدادها توصیه می شود.

  مسائل دیگری نیز مطرح شد که بیان همه ضرورت ندارد. اما نکته مهمی که همه اساتید روی آن تکیه داشتند این بود که: در آزمون های چند سال اخیر دانشجویان شهرستانی از دانشگاههای دیگر موفقیت بیشتری را کسب کرده اند و دلیل آن هم این است که دانشجویان توجهی به لیست منابع ندارند و کتابهای متعددی را برای این آزمون مطالعه می کنند که البته به نظر من سهم اساتید دانشجویان در این زمینه را نمی توان نادیده گرفت.

  در پایان همگی بر این نکته اتفاق نظر داشتند که منابع ارائه شده قطعی نیستند و تنها منابع پیشنهادی هستند و دانشجویان حتمآ باید منابع دیگری را در زمینه های مرتبط مطالعه کنند.

 لیست منابع را می توانید در این قسمت مشاهده نمائیید

  http://tarikhnameh.persianblog.ir/post/35

 

 

 

   + محمدجعفر اشکواری ; ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٩
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">