تاریخنامه

ماجرای یک عکس

   مدتی بود دنبال عکسی می گشتم که سال 1380 از سنگ قبری در روستای یازِن [روستایی از اِشکور علیا] گرفته بودم. تعطیلات چند روز قبل فرصتی  پیش آمد و به شهرستان رفتم. از جستجو ناامید نشدم و بالاخره موفق شدم تا عکس را پیدا کنم.

 


  سال 1380 هنوز دانشجو نبودم و بالطبع شاید ذوق تاریخی هم نداشتم تا از زوایای مختلف چند عکس از این سنگ قبر بگیرم! اما به هرحال همین عکس هم برای من غنیمت است.

   زمانی که در مقطع ابتدائی مشغول به تحصیل بودم به خاطر می آورم که مردم از افرادی صحبت می کردند که به دنبال غارت و تاراج آثار تاریخی منطقه اشکور بودند. مردم بومی این افراد را "گَبر کن" می نامیدند. ["گَبر" از دید مردم بومی به معنی اشیاء قیمتی بود].

   در قبرستان روستای یازِن چند [به نظرم 3 عدد] سنگ قبر به شکل عکسی که گرفتم وجود داشت. در پی هجوم "گَبر کَنان!!" حفاری های غیرمجاز بسیاری در این منطقه اتفاق افتاد. به دنبال این اقدامات بسیاری از اشیاء و آثار قدیمی تخریب و غارت شد. یکی از این آثار چند سنگ قبری بود که در قبرستان روستا وجود داشت. یکی از سنگ قبرها را از وسط به دو نیم کرده بودند و در فاصله ی چند کیلومتری روستا پیدا شد. این سنگ قبر را که من از آن عکس گرفتم هم بی نصیب نگذاشتند و دو دندانه از سه دندانه ی آن را نیز شکستند. این سنگ قبر به صورت مستطیل بود و سه دندانه داشت. در هر دو طرف سنگ قبر عباراتی به عربی نوشته شده بود و ظاهرآ در یک طرف آن نیز تاریخ را حک کرده بودند که به خاطر نمی آورم دقیقآ چه سالی بود.

   به هرحال، چند سالی است که این سنگ قبر نیز ناپدید شده بود. وقتی به پرس و جو پرداختم متوجه شدم که اهالی روستا از ترس دستبرد "گَبر کَنان!!" آن را پنهان کرده اند. البته نتوانستم به آن دست پیدا کنم و اطلاعات جدیدی از آن به دست آورم. انشاءالله در اولین مسافرتی که به روستای یازِن داشته باشم سعی خواهم کرد تا اطلاعات جدیدی از این سنگ قبر "پنهان شده!" به دست آورم.

  هر چند وقت یکبار از حفاری های غیر مجاز در این منطقه اخبار ناگواری به گوش می رسد. امید است تا مسئولان توجه بیشتری به این منطقه داشته باشند.

 

   + محمدجعفر اشکواری ; ٦:۳۸ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٩ آذر ۱۳۸۸
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">