تاریخنامه

آرامگاه ملا حسن کاشی

مراد ماه امسال مسافرتی به شهرستان سلطانیه داشتم و تصاویر متعددی از بناهای تاریخی آنجا تهیه کردم. آرامگاه ملا حسن کاشی یکی از این موارد است.

مولانا حسن بن محمود کاشانی آملی معروف به «حسن کاشی» عارف و شاعر دربار سلطان محمدخدابنده (اولجایتو) (حکـ 703-683 ق) بود. درباره این که بنا در چه دوره‌ای ساخته شده اختلاف نظر وجود دارد، برخی آن را مربوط به دوران اولجایتو و برخی دیگر آن را مربوط به دوران شاه طهماسب صفوی (حکـ 984-930 ق) می‌دانند.

 


این بنا با پلان هشت ضلعی یکی از بناهای زیبای سلطانیه به شمار می‌رود که در جنوب شرقی بنای گنبد سلطانیه در محوطه وسیعی واقع است. بقایای کانال‌های آبرسانی نشان می‌دهد که در گذشته این محوطه، باغی بزرگ و زیبا بود، ضمن این که تصویری قدیمی از بنا پیدا کردم که این موضوع را تأیید می‌کند، اما اکنون چیزی از باغ و درختان آن نمانده است. اطراف محوطه محصور است، اما می‌توان دریافت که ورود افراد مختلف سبب شده تا بنای مقبره و بنای دیگری که در نزدیکی آن قرار دارد آسب جدی ببینند. با وجود آسیب‌های فراوان، وقتی وارد فضای داخلی بنا می‌شوید گوشه‌سازی‌های دقیق، نورگیرهای مناسب، کتیبه‌ها، کاشی‌کاری‌ها، شمسه و مقرنس کاریِ معلقِ رنگارنگِ زیر گنبد از مواردی هستند که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. گنید فیروزه‌ای بنا با ساقه‌ای بلند و آجرکاری ماهرانه با تزئینات متعدد مَعقلی و هندسی نمای خاصی به بنا بخشیده است. امید است با توجه مسئولین به شهرهایی مانند سلطانیه و مرمت آثار تاریخی، زمینه‌های جذب گردشگران از تمام نقاط ایران و جهان را فراهم سازند.

   + محمدجعفر اشکواری ; ۱٢:۳٩ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٤ بهمن ۱۳٩۳
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">