تاریخنامه

دکتر خضری: یکی از چهره‌های برگزیده شانزدهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال

   به گزارش خبرگزاری کتاب ایران، آقای دکتر خضری به عنوان یکی از چهره‌های برگزیده شانزدهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال با کتاب «ایران شناسی عمومی» که با همکاری خوان مارتوس قصادا نوشته شده است، در بخش مطالعات ایرانی برگزیده شد. ضمنآ کتاب دیگری از ایشان با عنوان «اسلام شیعی، پژوهشی در تاریخ، عقاید و خاندان‌ها» توسط انتشــــارات دانشگاهی اتنئا در مادرید منتشر شد.

   این موفقیت بزرگ را به آقای دکتر خضری تبریک می گوئیم.


   به گزارش خبرگزاری کتاب ایران، این کتاب که به قلم دکتر سید احمد رضا خضری ، استاد دانشگاه تهران و رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا به نگارش در آمده و به زبان اسپانیولی با عنوان
"El Islam Shií , Historia , Ideario y Gobiernos" منتشر شده؛ نخستین اثر مستقلی است که در باره مبانی عقیدتی ، تحولات تاریخی ، زندگانی امامان شیعه و روند تاریخی ظهور دولتها و خاندانهای شیعه در کشور اسپانیا منتشر می‌شود.

    از آن‌جا که پیش از این در این زمینه تنها نوشته‌های پراکنده‌ای موجود بود که بیشتر از زبان‌های دیگر ترجمه شده و مبتنی بر دیدگاه‌ها و تحقیقات خاورشناسان ومنابع غیر اسلامی نوشته شده بود، این کتاب می‌تواند در معرفی چهره راستین تشیع و مبانی اعتقادی آن به جامعه مشتاق اسپانیولی زبان نقشی اساسی ایفا کند
سید احمد رضا خضری در بخشی از مقدمه این کتاب آورده است: «... بی شک نهاد دین و مذهب همچون دیگر نهادهای اجتماعی و بشری نقشی اساسی در دگرگونی، بالندگی، فربهی و تنوع بخشی به فرهنگ و تمدن انسانی داشته است. چنانکه دین اسلام و مذاهب گوناگون آن، بن مایه و شالوده اساسی تمدن اسلامی را تشکیل داده و شاخه های این تمدن را با وجود منابع و سرچشمه‌های گوناگون آن به هم پیوند داده و تاکنون نگاه داشته است. اهمیت این موضوع نویسندگان و پژوهشگران بسیاری از سراسر دنیا را به سوی خود متوجه ساخته که حاصل آن نگارش صدها کتاب و مقاله بوده است. عموم این نویسندگان و پژوهشگران اذعان کرده‌اند که نه تنها اسلام در پدید آمدن بسیاری از علوم، فنون، ادبیات، هنر، آداب و سنن اجتماعی مسلمانان تأثیر داشته، که حتی برخی از معارف و دانش‌ها مستقیماً از دل این دین بر آمده است؛ از آن جمله دانش تاریخ‌نگاری اسلامی است که در واقع برپایه توجه ویژه مسلمانان به داستان‌ها و قصه‌های قرآنی از یک سو و علاقه به سنت و سیره‌نگاری پیامبر(ص) ازدیگرسو پدید آمد

نویسنده می‌افزاید :« دانشی که با شرح نبردها و غزوات زمان پیامبر و فتوحات دوران خلفای او بالیدن گرفت و چندی بعد به صورت علمی مستقل و جامع با گرایش‌ها و شاخه‌های متنوع در آمد که تاریخ ادیان ، تاریخ فرق و تاریخ مذاهب تنها بخشی از آن است».

    رایزن فرهنگی، در بخش دیگری از مقدمه کتاب انگیزه اصلی از نگارش آن را چنین بیان کرده است: «در واقع انگیزه واقعی در تدوین این اثر آن است که افزون بر رفع نیاز مشتاقان و پژوهشگران این حوزه ، به مدد بهره‌گیری از منابع، مآخذ، پژوهش‌ها، مقالات و مطالعات نوین، مبانی و مفاهیم اساسی تشیع را معرفی نموده و چگونگی پیدایش و ظهور تاریخی این مذهب را تبیین و سیر تکوینی خیزش‌ها، قیام‌ها، دولت‌ها و خاندان‌های مهم شیعی را در دنیای اسلام بررسی و معرفی نماید. هم چنان که برآن بوده است تا در یک پژوهش علمی نشان دهد که به رغم تصور برخی از شیعه ستیزان ، تاریخ این مذهب یکسره در رقابت‌های خشک سیاسی یا تحرکات خشن نظامی خلاصه نمی‌شود. بلکه نقش انکار ناپذیر و موثر این مذهب در گسترش حیات معنوی اسلام و باروری و بالندگی بیش از پیش ذخائر معرفتی آن بیش از آن است که تاکنون گفته و نوشته شده است. به ویژه در جوامع غربی که متأسفانه اطلاعات چندانی در این باره وجود ندارد و آنچه هست از منظری یک سویه و یک جانبه و اغلب از طریق مستشرقان و یا منابع غیر شیعی انتقال یافته و از منابع شیعی کم‌ترین بهره را برده است

    دکتر سید احمدرضا خضری در ادامه می‌افزاید :«این حقیقتی است که نه تنها سال‌ها پیش شماری از اسلام شناسان و شیعه پژوهان اروپایی بر آن صحه نهادند که خود آن را طی دوران حضور در اسپانیا به خوبی و از نزدیک دریافته‌ام. به عنوان مثال ، در این کشور مهم که حدود هفت سده تحت نفوذ اسلام بوده و این دین با شاخه های گوناگونش خواه ناخواه بخشی از تاریخ آن را تشکیل می‌دهد ، هنوز هیچ پژوهش مستقل و جامعی در باره تاریخ ، اندیشه ، دولت‌ها و خاندان‌های شیعی انجام نگرفته و هر چه هست ترجمه آثار دیگر اسلام شناسان اروپایی است.»

    نویسنده این کتاب سپس با ذکر دیدگاه های شماری از اسلام شناسان و شیعه پژوهان بزرگ دنیا در باره جایگاه و نقش اساسی تشیع در باروری حیات معنوی اسلام ؛ اظهار امیدواری کرده است که این اثر بتواند تا حدودی زنگارها را از چهره واقعی مذهب شیعه بزداید و سیمای راستین آن را برای دوستداران و علاقمندان حقیقت، باز کند.

   کتاب اسلام شیعی در سه بخش و بیست و هفت فصل تنظیم شده که در بخش اول ؛ واژه شناسی، مبانی و اصول اعتقادی و چگونگی پیدایش تشیع؛ در بخش دوم؛ تشیع در دوره امامان معصوم (ع) با تاکید بر اقدامات بنیادی آنان در ترویج و تبیین مبانی تشیع و تشریح روند پیدایش قیام‌ها و خیزش‌های شیعیان و در بخش سوم؛ تشیع در دوره غیبت امام دوازدهم(عج) و چگونگی ظهور دولت‌ها و خاندان‌های مهم شیعی در شرق و غرب جهان اسلام ازآغاز تا پایان صفویان و نقش و سهم هر یک از آنان در ترویج و گسترش تشیع مورد کاوش و بررسی قرار گرفته است.

   دکتر سید احمدرضا خضری یکی از چهره‌های برگزیده شانزدهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال است که با کتاب «ایران شناسی عمومی» که با همکاری خوان مارتوس قصادا نوشته شده است، در بخش مطالعات ایرانی برگزیده شد.

   شایان ذکر است که؛ کتاب اسلام شیعی با پشتیبانی رایزنی فرهنگی ایران دراسپانیا وهمکاری دپارتمان اسلام و عرب دانشگاه کمپلوتنسه مادرید ، توسط موسسه انتشاراتی اتنئا به چاپ رسیده و به قیمت هرجلد بیست یورو به بازار کتاب اسپانیا عرضه شده و  اکنون در برخی از بنگاه‌های مشهور کتاب اسپانیا مانند خانه کتاب ( Casa de libro ) در دسترس علاقمندان قرار دارد.

 

منبع: خبرگزاری کتاب ایران

   + محمدجعفر اشکواری ; ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٤ آبان ۱۳۸۸
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">