تاریخنامه

جام جهانی2014

سرانجام انتظارها به سر رسید و بیستمین دوره جام جهانی فوتبال (2014 میلادی) هم شروع شد. فعلاَ که همه چیز خوب پیش می‌رود هم برای برزیل هم برای ما! برزیل که برای دومین بار میزبان جام جهانی شده است چند سالیست که درگیر مشکلات اقتصادی هست و اخبار مربوط به اعتراض‌های مردم، جام جهانی را تحت تاثیر قرار داده بود. البته آماده نشدن ورزشگاه ها هم بر نگرانی ها افزوده بود. تیم ملی ایران هم اولین بازی خود را به سبک و شیوه خاص خود به اتمام رساند و توانست از تیم نیجریه یک تساوی ارزشمند بگیرد. باید منتظر بازی های بعدی بمانیم. 


تا اینجا که اتفاقات شگفت انگیز کم نبود؛ اسپانیا حذف شد، پرتغال تحقیر شد و ... تا اینجا جام جهانی پُرگل برگزار شده. مهمترین اتفاق ابتدای هر بازی است، جایی که سرود ملی کشورها در ورزشگاه پخش می‌شود. خیلی از کشورها با شور و حال خاصی سرود ملی خود را می‌خوانند. اغراق نیست اگر بگوییم که شور و حال بازیکنان شیلی پیش از شروع بازی و همصدایی در خواندن سرود کشورشان تیر خلاص را بر پیکر اسپانیا وارد ساخت. به هر حال فرصت مناسبی است تا حس وحدت و میهن‌پرستی در ملت‌ها زنده شود. 

نماد جام جهانی امسال « فولکو» (Fuleco) نام دارد. حیوانی در حال انقراض در برزیل که به هنگام احساس خطر خود را شبیه توپ در می‌آورد. توپ جام جهانی امسال هم «برازوکا» نام دارد، یعنی «مردم برزیل» که ظاهراً از توپ جام جهانی قبلی که در آفریقای جنوبی برگزار شد و «جابولانی» نام داشت بهتر است.

«با امید موفقیت تیم ملی فوتبال کشورمان»

   + محمدجعفر اشکواری ; ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">