تاریخنامه

معرفی کتاب


    دایره المعارف the quran: an encyclopedia توسط  الیور لمان - استاد فلسفه دانشگاه کنتاکی آمریکا- به رشته تحریردر آمده است. مولف در مقدمه آورده است چون به دنبال این بوده تا دایره المعارفی را در ارتباط با قرآن تالیف کند که هم از لحاظ حجم کتاب زیاد نباشد و هم در مقایسه با کارهای مشابه در این زمینه نیز بهتر باشد، به تالیف این دایره المعارف پرداخته است. و نیز متذکر می شود که هدف این اثر ایجاد ارتباط بین آثار تخصصی و ابتدایی است که تاکنون در این زمینه انجام شده است. البته این کتاب نتیجه تلاش جمعی -43نفر- از پژوهشگران و محققین است که توسط اولیور لمان گردآوری شده است.

    بعد از مقدمه، نحوه مراجعه به این دایره المعارف بیان شده است. در ادامه همکاران خود را در نوشتن این کتاب معرفی می کند. اساتیدی از 28 دانشگاه جهان در گردآوری این دایره المعارف شرکت داشتند. اساتیدی از دانشگاه های آمریکا، انگلیس، ترکیه، بنگلادش، ایتالیا، استرالیا، آفریقای جنوبی، کانادا، بوسنی و عربستان.

    در ادامه فهرست مدخل های دایره المعارف آورده شده است. بیش از 400 مدخل به ترتیب حروف الفبایی تنظیم شده است. اولین مدخل "هارون-برادر موسی (ع)" و آخرین مدخل نیز "زلیخا" است. اسامی افرادی که در قرآن آمده، اصطلاحات قرآنی، افرادی که به جمع آوری قرآن پرداخته اند، قاریان قرآن، علوم گوناگون در قرآن و ... از جمله مدخل هاست. برخی از مدخل ها مانند مدخل "علی بن ابی طالب" طولانی است ولی مدخل های کوتاهی نیز مانند مدخل "زمزم، زبور، صنم و..." نیز وجود دارد.

    برای دسترسی به این دایره المعارف می توانید با ورود و عضویت در سایت www.gigapedia.com  آن را دانلود کنید.

 

 

   + محمدجعفر اشکواری ; ٥:٥٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٢ آبان ۱۳۸۸
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">