تاریخنامه

Persia

روز دوشنبه 16/2/1392 مراسمی در دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد که در آن از یکی از آثار دکتر خضری رونمایی شد. ایشان مدتی به عنوان رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا مشغول به فعالیت بودند و در این مدت چند کتاب به زبان اسپانیایی به نگارش درآوردند. یکی از کتاب‌ها با نام «‌Persia» اخیراً به چاپ رسیده است. این کتاب در چهار بخش تدوین شده است که یک دوره کامل تاریخ ایران از پیش از اسلام تا معاصر را در بر دارد. 


بخش اول که به تاریخ اختصاص دارد توسط دکتر خضری نوشته شده است، بخش دوم در زمینه ادبیات است و خواکین رودریگز وارگاس (دکترای زبان عربی و استاد زبان فارسی) نوشته‌اند و بخش سوم که به هنر و معماری اختصاص دارد بوسیله پروفسور خوسه ماریا بلاسکز (برجسته ترین مورخ ایران شناس اسپانیا و عضو آکادمی تاریخ اسپانیا) نوشته شده و بخش چهارم که به دین اختصاص دارد توسط پروفسور خوسه آنتونیو آنتون (استاد هرمنوتیک و دین شناس و فلسفه دین) نوشته شده است.

در این مراسم که با حضور چشمگیر دانشجویان برگزار شده بود، ریاست دانشکده (آقای دکتر امام)، اساتید گروه تاریخ تمدن (آقایان دکتر موسوی، معصومی، بادکوبه، قائدان و بیات)، مهندس سید حسن شفتی (استاد دانشگاه امیرکبیر (سفیر سابق ایران در اسپانیا)؛ خانم ایرما آلواردو (نوابی) (استاد دپارتمان زبان اسپانیولی دانشگاه تهران) و دکتر عباس احمدوند (استاد دانشگاه شهید بهشتی) حضور داشتند.

ابتدا ریاست دانشکده در سخنانی ضمن خیر مقدم به مهمانان از دکتر خضری تقدیر و تشکر کردند و سپس دکتر احمدوند مطالبی پیرامون شرق شناسی و فعالیت‌های محققین اسپانیایی در زمینه ادبیات عرب، اسلام و ایران‌شناسی ایراد فرمودند و معتقد بودند که کتاب «Persia» در زمره‌ی آثاری قرار دارد که شاخه‌ ایران‌شناسی به نگارش در آمده است. سپس خانم آلواردو طی سخنانی به معرفی کتاب پرداختند و بر این باور بودند که این کتاب به شناخت هر چه بهتر مردمان اسپانیایی زبان ار ایران منجر خواهد شد. بعد از ایشان، مهندس شفتی در جایگاه قرار گرفتند و ضمن ایراد سخنرانی، معتقد بودند که فرصت های بسیاری فراهم است تا محققان در این زمینه به فعالیت بپردازند، زیرا آن گونه که باید و شاید کارهای تحقیقی درباره ایران در اسپانیا صورت نگرفته است. سخنران بعدی دکتر خضری بودند که ضمن تشکر و قدردانی از مهمانان و حاضرین، بر این باور بودند؛ از آنجایی که ایرانیان فرهیخته و تحصیل کرده‌ای در اسپانیا زندگی می‌کنند و برخلاف برخی کشورهای دیگر فضای سیاسی در آنجا حاکم نیست، بهترین فرصت است تا محققان به این گونه مطالعات بپردازند. ایشان گفتند که چندین تفاهم‌نامه در زمینه‌های روابط فرهنگی در طی دوران حضور مهندس شفتی و خود ایشان بین ایران و اسپانیا منعقد شده است. دکتر خضری همچنین اطلاعاتی از همکاران خود بیان کردند و ضمن تمجید از هر یک، چند نمونه از فعالیت های آنان در زمینه ایران شناسی را معرفی کردند. ایشان در نهایت ابراز امیدواری کردند که رایزن فعلی فرهنگی ایران در اسپانیا نیز بتوانند فعالیت های گذشته را بسط و گسترش دهند و شاهد کارهای جدیدتر باشیم.

کتاب«Persia» تالیف دکتر سیداحمدرضا خضری، روز سی‌بهمن ماه سال 1391 در بیست و یکمین دوره جشنواره انتخاب کتاب‌های برتر دانشگاهی در پردیس علوم دانشگاه تهران، به عنوان کتاب برتر معرفی شدند.

در حاشیه مراسم نیز نمایشگاه کوچکی از آثار و تألیفات اساتید گروه تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه تهران برگزار شده بود.

 

 

   + محمدجعفر اشکواری ; ٢:٤٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٢
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">