تاریخنامه

گزارشی از کنگره ی بین المللی سلمان فارسی (2)

مراسم افتتاحیه در مصلی شهر کازرون با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی -آقای دکتر حسینی- برگزار شد. فضای مصلی وسیع بود، اما آنچه به چشم می آمد، عدم هماهنگی و نظم در برگزاری بود. اگرچه جایگاهی را برای عکاسان و خبرنگاران در نظر گرفته بودند، اما آنها نه تنها در آنجا حضور نداشتند، بلکه مدام در حال رفت و آمد در بین جمعیت بودند. البته انتظامات همواره آنها را از این کار منع می کردند، ولی بی فایده بود. مراسم افتتاحیه با سخنرانی های مختلف که بیشتر به تشکر و قدردانی از نهادها و افراد مختلف اختصاص داشت، به اتمام رسید. مراسم رونمایی از تمبر یادبود همایش و چند کتاب نیز مانند برخی مراسم اهدای جام در لیگ برتر فوتبال برگزار شد.


بعد از بازگشت از مراسم افتتاحیه به محل اسکان خود بازگشتیم. شبها اساتید و دانشجویانی که در آنجا حضور داشتند، دور هم جمع می شدند و به گفتگو می پرداختند. چند نفر از برادران اهل سنت که از کرمانشاه در همایش حضور داشتند، در گروه ما بودند و لحظه های شیرین و خاطره انگیزی با آنها داشتیم. شاعرِ شافعی مذهب، جناب آقای اورامی و ماموستا ملا محمد محمدی و دیگران. بحثها اغلب پیرامون شخصیت سلمان بود و درسهایی که از زندگی آن بزرگوار می توان آموخت. گاهی نیز اشعاری که آقای اورامی فی البداهه می سرودند، همه را به وجد می آورد.

روز پنج شنبه 11 آبان ماه نیز همایش سلمان فارسی در دانشگاه آزاد کازرون برگزار شد. مراسم طبق معمول بسیاری دیگر از همایش ها، با تاخیر آغاز شد. ابتدا آقای دکتر بیات به عنوان دبیر علمی همایش توضیحاتی را درباره ی روند کار دریافت و داوری مقالات ارائه دادند و سپس با مطالبی پیرامون سلمان فارسی سخنرانی خود را به پایان رساندند.  ارائه مقالات در دو سالن مجزا انجام می شد. به دلیل سخنرانی هایی که انجام گرفت، با کمبود وقت مواجه شدند و هیأت داوران مدام به ارائه دهندگان مقالات تذکر می دادند که از سخنرانی طولانی بپرهیزند. به نظر می رسید اگر می توانستند تعداد ارائه مقالات را کم، ولی وقت بیشتری به ارائه دهندگان می دادند، بهتر بود، زیرا برخی فقط به بیان چند جمله درباره مقاله ی خود اکتفا می کردند. به هرحال مراسم تا ساعت 3 بعدازظهر ادامه داشت.

اما روز برگزاری نیز نکاتی داشت که بیان آنها خالی از لطف نیست. برخی از سخنرانی ها و ارائه مقالات مفید بود و مطالب خوبی نیز گفته شد. پیشنهادات سازنده ای مطرح شد، از جمله ساختن فیلم و سریال با موضوع سلمان فارسی. نبود مترجم در مراسم سبب شده بود تا اساتید داور به ترجمه نیز بپردازند، آقای دکتر فقهی زاده-معاون آموزشی دانشکده الهیات دانشگاه تهران- مترجم سخنرانی های عربی بود و آقای دکتر صفی پور نیز به ترجمه سخنرانی های ترکی پرداختند. با پایان مراسم، مجری در یک حرکت جالب فقط از مهمانان خارجی دعوت کرد تا روی صحن بیایند و عکس یادگاری بگیرند که تعجب همگان را به دنبال داشت. با اتمام مراسم، شرکت کنندگان خواستار گواهی پذیرش مقالات خود بودند که به رغم قول مساعد در ارسال گواهی ها از طریق پُست، هنوز چیزی به دست ما نرسیده است.بدین ترتیب همایش سلمان فارسی به پایان رسید. با بازگشت ما به محل اسکان و صرف ناهار، به استراحت پرداختیم. ساعت 6 عصر به به اتفاق 15 نفر از دوستان دیگر به داخل شهر کازرون رفتیم و بعد از بازدید از پارک طالقانی به کازرون گردی خود پایان دادیم. کازرون شهری متوسط و در عین حال زیبا و باصفا است. مردمانی مهمان نواز و خونگرمی دارد. نکته جالب اینجا بود که تمام شهر در جریان برگزاری همایش قرار داشتند و بیشتر مغازه ها پوستر مربوط به همایش سلمان فارسی را بر در و دیوار نصب کرده بودند.

ساعت 9 صبح جمعه 12 آبان ماه کازرون را به سمت شیراز ترک کردیم. ساعت 1 ظهر به شیراز رسیدیم و با توجه به ذیق وقت، فقط موفق به حضور در حافظیه شدیم. سرانجام بعد از گشت و گذار در حافظیه به سمت فرودگاه رفتیم. در فرودگاه نیز مسقطی شیرازی را به عنوان سوغاتی تهیه کردیم و هواپیما رأس ساعت 4 به سمت تهران به پرواز در آمد. خلبان هواپیما مدام با مسافرین صحبت می کرد و نظر آنها را به مناطقی که از بالای آنها عبور می کردیم، جلب می کرد. این موضوع سبب شد تا برخی از مسافرین به طنز و شوخی به مهماندار بگویند که به خلبان اطلاع دهد که حواسش به هواپیما و مسیر باشد تا مناظر و مناطقی که از آنها عبور می کنیم.

در پایان از تمام دست اندرکاران همایش سلمان فارسی تشکر می کنم و امیدوارم با توجه به این که تصمیمی گرفتند تا هر دو سال یک بار همایش سلمان فارسی را برگزار کنند، با کسب تجربیات بیشتر همایشی درخور برگزار کنند.

   + محمدجعفر اشکواری ; ٢:٠٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۸ آبان ۱۳٩۱
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">