تاریخنامه

پیامک...

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده که بعد از شنیدن صدای پیامک گوشی، وقتی قصد دارید تا پیام را بخوانید، متوجه می شوید که پیامک تبلیغی است مربوط به حراج فلان کالا در فلان پاساژ یا شرکت در فلان مسابقه با جوایز نفیس و ...البته ظاهراً در صورت عدم تمایل می توانید با ارسال پیامکی به شماره مخصوصی از دریافت این نوع پیامک ها در امان بمانید!


امروز که در کتابخانه مشغول بررسی کتاب عجائب الهند نوشته بزرگ بن شهریار رامهرمزی بودم، ناگهان صدای پیامک گوشی به صدا در آمد. وقتی خواستم پیامک را بخوانم با صحنه «عجیبی» روبروو شدم. از آنجایی که مدتهاست مشغول تدوین رساله دکتری با موضوع عجایب نگاری هستم، ابتدا فکر کردم که اشتباه می بینم. با کمی دقت متوجه شدم پیامکی که برای من ارسال شده نیز با موضوع عجایب است! جالب است بدانید که در پیامک خواسته شده بود تا کلمه «Ajib» را به شماره ای بفرستم تا شاید در قرعه کشی هفتگی  برنده شوم. جالب تر این که گفته بود در صورت تمایل، هر روز پیامکی با محتوای «عجایب زمانه» برایتان ارسال خواهد شد!

در گذشته به جای ارسال اخبار مربوط به پدیده های شگفت انگیز و عجیب برای دیگران، آن ها را در کتاب هایی جمع آوری و عرصه می کردند که امروزه برخی از آن کتاب ها باقی مانده و با مطالعه آنها می توان اطلاعات ارزنده ای از طرز تفکر، اعتقادات، باورها و اطلاعات مردمان آن دوران به دست آورد.

شاید ارسال این گونه پیامک ها نیز در آینده از عجایب روزگار ما شناخته شود!

   + محمدجعفر اشکواری ; ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٥ شهریور ۱۳٩۱
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">