تاریخنامه

تهرانگردی (2): باغ نگارستان

بعد از بازدیدی 45 دقیقه‌ای از موزه مقدم، به سمت باغ نگارستان حرکت کردیم. با عبور از خیابان های شلوغ و پرتردد آن منطقه، به باغ نگارستان رسیدیم. با انجام مقدمات ورود و حضور همه خانواده های شرکت کننده و راهنمای باغ نگارستان، وارد مجموعه شدیم. باغی بسیار زیبا با درختانی سرسبز و گل‌های شمعدانی و حوض های پر آب و سیستم گردش آب جالب و زیبا که با صحبت های راهنمای مجموعه جذاب تر نیز بود. نکته جالب این بود که با توجه وجود انواع درختان توت (سفید و سیاه)، برخی مشغول خوردن توت بودند، اما با عبور از درختان توت، گروه از حالت پراکندگی در آمد و شکل بهتری به خود گرفت و دست جمعی برای بازدید بخش های مختلف می رفتیم.


باغ نگارستان از بناهای قدیمی تهران است که در سال ۱۲۲۲ هجری قمری (۱۱۸۷ هجری شمسی) به دستور فتحعلی شاه قاجار به عنوان اقامتگاه تابستانی ساخته شد. در ابتدا این بنا از دو بخش تشکیل شده بود: عمارت دلگشا و تالار قلمدان. جالب است بدانید که این بنا در زمان ساخت، خارج از شهر تهران قرار داشت!!، اما در سال ۱۲۸۴ هجری قمری که ناصرالدین شاه بر وسعت شهر تهران افزود، این بنا داخل حصار جدید قرار گرفت و پس از بنای کاخهای صاحبقرانیه و سلطنت آباد، این باغ در اختیار نهادهای حکومتی قرار گرفت. محدوده جغرافیایی  فعلی این باغ بدین صورت است: از غرب به خیابان صفی علیشاه، مشرق به خیابان دروازه شمیران، جنوب به میدان بهارستان و شمال به خیابان آتشکده (علائی).

در زمان مظفرالدین شاه قاجار و پس از سفر وی به فرنگ و بازدید از مدرسه فلاحت امپراتوری در مسکو، اولین مدرسه فلاحت ایران با استخدام یک بلژیکی در این باغ دایر شد. کمی بعد در بناهای جنوبی باغ، مدرسه مستظرفه به ریاست کمال‌الملک تأسیس شد. با گذشت زمان، از آنجا که این باغ دیگر جزو بناهای سلطنتی نبود، رو به ویرانی رفت نهاد تا اینکه در سال ۱۳۰۷ شمسی، وزارت معارف در این محل سه بنای بزرگ ساخت و به دارالمعلمین عالی اختصاص داد. در ۱۳۱۵ شمسی، کتابخانه باغ ساخته شد که معاونت آن را پروین اعتصامی به عهده داشت‌. در ۱۳۳۵شمسی مؤسسه لغتنامه دهخدا، کلاس‌های زبان‌های خارجی، جغرافیا و کلاس‌های عمومی دانشکده ادبیات دایر شد. در ۱۳۳۷ نیز مؤسسه تحقیقات اجتماعی در این مکان آغاز به کار کرد. از ۱۳۴۱ تا ۱۳۷۰ خورشیدی، دانشکده علوم اجتماعی در این محل دایر بود تا این که به مکان امروزی آن در پل گیشا انتقال یافت. در سال 1371 به دلیل مخروبه شدن باغ، قرار شد تا آن را تخریب کنند که در نتیجه اقداماتی که صورت گرفت، مانع این کار شدند. از سال 1374 مقدمات بازسازی آغاز شد و به مرور زمان به شکل امروزی آن در آمده است. برخی از مهمترین اتفاقات تاریخی که در این باغ رخ داده است: تاج گذاری محمدشاه قاجار، قتل میرزا ابوالقاسم قائم مقام، وزیر محمدشاه قاجار در سال 1251 هجری قمری در زیرزمین عمارت دلگشا، برپایی وزارت عدلیه در سال 1304 شمسی در این باغ.

پایان این گردش یا اردوی علمی-تفریحی با مراسم سخنرانی مسؤلین و پذیرایی به اتمام رسید.

توجه: دیروز در اخبار مطلبی خواندم و از آنجایی که به گزارش این گردش علمی-تفریحی ارتباط داشت، لینک آن را قرار می دهم تا خوانندگان محترم خود در جریان قرار بگیرند.

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=1632543

   + محمدجعفر اشکواری ; ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٥ تیر ۱۳٩۱
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">