تاریخنامه

ادبیات جاده ای

دوره کارشناسی واحد «جغرافیای تاریخی» را با آقای دکتر غفرانی گذراندیم. اگرچه در ابتدا سخت و دشوار به نظر می رسید اما، به مرور زمان مطالب آسان تر و درک آنها بهتر شد. در آن واحد درسی دو نکته از استاد به یا دارم:


1- ایشان همواره به ما توصیه می کردند که به عنوان دانشجوی تاریخ و تمدن ملل اسلامی، از کنار مسافرت هایمان براحتی نگذریم. محدوده جغرافیایی ایران یکی از سرزمین های تاثیر گذار در فرهنگ و تمدن اسلامی بشمار می رود. از آنجائیکه، هر یک از ما در طول سال سفرهایی به نقاط مختلف کشور داریم، سعی کنیم تا مسیرها و مناطق مختلف را بشناسیم و به قول استاد غفرانی «یادداشت برداری کنیم». این امر به ما کمک می کند تا در کنار لذت مسافرت، اطلاعات جغرافیایی نیز به دست آوریم که بسیار مفید است. گاه در طول سفر به اسامی مکان هایی برخورد می کنیم که حتی تلفظ شان برایمان مشکل است و این خود باعث تحقیق بیشتر می شود.

2- نکته دومی که از آن کلاس به یاد دارم، تاکید استاد بر ادبیات جاده ای بود. حتماً در طول سفر به خودروهایی برخورد کرده اید که مطالبی بر روی آنها نوشته شده باشد. اگرچه نوشته های روی خودروها به یک یا دو بیت شعر، یا یک جمله یا عبارت خلاصه می شود اما، مفاهمی عمیقی در بر دارند. برخی برگرفته از آموزه های دینی و شعائر مذهبی هستند، برخی گویای احوال درونی افراد و برخی حس وطن دوستی افراد را نشان می دهد و یا برخی از جملات طنز و فکاهی هستند و... البته نام های دیگری نیز برای ادبیات جاده ای بکار می برند مانند: ادبیات سیار، دیوان رانندگان و ...

در مجموع، پند و عبرت آموزی و مفاهیم اخلاقی در بیشتر این نوشته ها برجسته است. به نظر می رسد اگر در مسافرت ها به این نکات توجه شود، مسافرت لذت بخش تر خواهد شد.

راستی، جمله ای زیبا از ادبیات جاده ای به یا دارید که تحت تاثیرتان قرار داده باشد؟

   + محمدجعفر اشکواری ; ٩:٢٩ ‎ق.ظ ; شنبه ٧ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">