تاریخنامه

همایش ملی اشکورشناسی

فروردین امسال بود که متوجه شدم قرار است همایشی با عنوان "همایش ملی اشکورشناسی" با محورهای جاذبه های گردشگری، اقتصادی، تاریخی، طب سنتی، مردمشناسی، صنایع دستی، معماری و گویش های محلی و ...برگزار شود. با جستجو دریافتم که پژوهشکده گیلانشناسی و دانشگاه گیلان و برخی نهادهای دیگر مرتبط قصد دارند تا در خرداد ماه این همایش را برگزار نمایند. با خواندن این خبر خیلی خوشحال شدم چون یکی از آرزوهای همیشگی ام در حال تحقق بود.


از آنجائیکه چند سالی است کار تحقیقی در ارتباط با اشکور علیا "بالا اشکور" را آغاز کرده ام، تصمیم گرفتم تا قسمتی از کار با عنوان "مردم نگاری اشکور علیا: پژوهشی پیرامون بازی های بومی-محلی، بررسی موردی: روستای یازِن" را برای همایش ارسال کنم. در حال تکمیل و ویراش تحقیق بودم که از طرف دست اندرکاران همایش اعلان شد به دلیل استقبال گسترده علاقمندان، تاریخ برگزاری همایش تغییر و به تیرماه موکول شده است. هر روز اخبار و اطلاعات مربوط به همایش را پیگیری می کردم تا اینکه قرار شد همایش در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 22 و 23 تیرماه در منطقه اشکور و روستای زیاز برگزار شود. خوشحالی من مضاعف شد چون مکان همایش نیز متناسب با موضوع و عنوان آن بود. سرانجام بعد از اتمام زمان ارسال مقالات و داوری، از بین 120 مقاله ای که به دبیرخانه ارسال شده بود، 62 مقاله پذیرفته شد که تحقیق من نیز در لیست مقالات قرار داشت. دو سه روز قبل از همایش اعلان شد که مکان همایش به دانشگاه گیلان در شهر رشت منتقل شده است! خیلی ناراحت شدم و وقتی پرسیدم، گفتند: مکان برگزاری امکانات لازم را برای برگزاری چنین همایشی را در اختیار ندارد...! سرانجام روز موعود فرا رسید و ساعت 4 صبح روز 22 تیرماه به اتفاق همسرم از تنکابن به سمت رشت حرکت کردیم. برای بار سوم بود که به رشت می رفتم و به محض رسیدن به رشت، به دانشگاه گیلان و دانشکده ادبیات رفتیم. ساعت 8 صبح بود و دانشگاه خلوت و آرام. کم کم که به ساعت 9:30 نزدیک می شدیم جمعیت زیاد و زیادتر می شد. با دیدن تابلوی بزرگ همایش اشکورشناسی به سمت تالار حکمت رفتیم و بعد از دریافت کارت ورود، کتابچه چکیده مقالات و گواهی پذیرش مقاله به داخل سالن رفتیم. ابتدا حدود 50 نفر در سالن حضور داشتند. قرار بود راس ساعت 9:30 مراسم شروع شود. از آن همایش هایی بود که تاخیر زیادی در شروع نداشت و با ده دقیقه تاخیر و تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود ملی آغاز شد. مجری برنامه مسولان و اساتید حاضر در جلسه را معرفی کرد:  نماینده رودسر و املش (دکتر عباسی)، رئیس پژوهشکده گیلانشناسی (دکتر رفیعی)، دکتر باقری (رئیس پژوهشکده تاریخ علم)، دکتر فنائی اشکوری، رئیس اداره میراث فرهنگی استان گیلان (مهندس عزیزی) و ...

مراسم با سخنرانی دبیر همایش (دکتر کهنسال) آغاز شد و در ادامه نیز افرادی به سخنرانی پرداختند. هنگامی که آقای دکتر باقری در جایگاه قرار گرفتند از آقای دکتر سیدکاظم سادات اشکور یاد کردند و پیام ایشان را برای حاضرین قرائت فرمودند. ایشان خاطرنشان کردند که سادات اشکور کتابی در زمینه تاریخ و فرهنگ منطقه اشکور نوشته اند که نتیجه سالها تلاش و کوشش آن بزرگوار است و اکنون منتظر دریافت مجوز برای چاپ و انتشار است.

موسیقی سنتی که در سالن اجرا شد کاری از آقای پوررضا بود که درباره زندگی و دغدغه گالش های (چوپان) منطقه اشکور بود که در انتها با تشویق زیاد حاضرین همراه شد.

 هنگامی که آقای فرض پور ماچیانی برای ایراد سخنرانی در جایگاه قرار گرفت، ابتدا از دکتر منوچهر ستوده سخن گفت و از تحقیقات ایشان در زمینه تاریخ و فرهنگ آن منطقه یاد کرد. مراسم صبح با سخنرانی ایشان پایان یافت که با تشویق حضار همراه بود چون در حین سخنرانی (برخلاف دیگران) از کمبودها و مشکلات مردم این منطقه گفت و خواستار رسیدگی به آنها شد.

همایش در نوبت صبح با صرف ناهار (میرزاقاسمی و برنج) پایان یافت. از آنجائیکه به دلیل مشغله کاری حضور در ادامه مراسم برایمان ممکن نبود، رشت را به سمت تنکابن ترک کردیم. برای اطلاع از چگونگی برگزاری همایش (بویژه در روز دوم) به سایت پژوهشکده گیلانشناسی به آدرس (www.guilanshenasi.ir) مراجعه نمایید. اما چند نکته:

1-     ابتدا از تمام افرادی که به نحوی در برگزاری این همایش مشارکت داشتند تشکر و قدردانی می نمایم.

2-     اگرچه روز دوم همایش را به دلیل انتقاد حاضرین و شرکت کنندگان در روستای  زیاز برگزار کردند اما، بهتر بود تا با فراهم آوردن امکانات لازم، روز اول را نیز در آنجا برگزار می شد.

3-     همایش با عنوان "اشکورشناسی" در جریان بود ولی در بروشورها، نقشه ها و عکس های موجود در راهرو و کلیپ هایی که پخش شد نامی از اشکورعلیا نبود و برگزار کنندگان تنها اشکور سفلی را در نظر گرفته بودند و این واقعا برای من که تنها شرکت کننده از اشکورعلیا بودم بسیار ناراحت کننده بود. ناگفته نماند، نماینده رودسر در سخنرانی خود گفتند که اشکور شامل تمام منطقه سفلی و علیا است و نباید آنها را از هم جدا دانست. البته بهتر بود  در عمل نیز به این موضوع توجه می کردند.

4-     عکس هایی که از مانیتور موجود در سالن پخش می شد مربوط به شهرها و مناطق استان گیلان بود و کمتر به اشکور اختصاص داشت. شایسته بود تا دست اندرکاران همایش عکس های بیشتری از جاذبه های طبیعی و تاریخی و توریستی بسیار زیبای اشکور به نمایش می گذاشتند.

5-     همانگونه که اعلان شد این اولین همایش اشکورشناسی بوده و قرار است ادامه یابد. برای شروع کار بسیار خوب بود و به نوعی اشکور به بسیاری از مسولین شناسانده شد و در جریان اهمیت تاریخی، اقتصادی، فرهنگی، توریستی و... منطقه قرار گرفتند. انشاالله در ادامه شاهد نتایج مثبت این همایش باشیم.

   + محمدجعفر اشکواری ; ٩:٥٧ ‎ق.ظ ; شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">