تاریخنامه

جلسه پرسش و پاسخ با مدیر گروه + روز معلم

روز یکشنبه 1390/2/11، از ساعت 11:30 الی 12:45 در محل کارگاه تاریخ، جلسه ای با حضور مدیرگروه محترم، جناب آقای دکتر بادکوبه و تنی چند از دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی رشته تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه تهران برگزار شد.


موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد عبارت بود از:

الف: اصلاح سرفصل های دروس مربوط به دوره دکتری

ب: گنجاندن درس فلسفه تاریخ در دوران کارشناسی

ج: اصلاح و تغییر شیوه تدریس درس "روش تحقیق" و کاربردی شدن این واحد

د: برگزاری کارگاه پروپوزال نویسی

در مورد اصلاح سرفصل دروس، آقای دکتر فرمودند: گروه به بررسی این موضوع پرداخته و در آینده نزدیک و بعد از تصویب نهایی اعمال خواهد شد. در مورد موضوع گنجاندن درس فلسفه تاریخ بحث خوبی انجام گرفت. ایشان فرمودند: گروه با جذب نیرویی متخصص در زمینه فلسفه تاریخ، درصدد است تا به صورت تدریجی به مباحث فلسفه تاریخ اهمیت بیشتری داده و واحدهایی نیز برای این منظور در نظر خواهند گرفت. درباره واحد روش تحقیق و چگونگی ارائه آن نیز مباحثی مطرح شد که بخش زیادی از جلسه را به خود اختصاص داد. دانشجویان معتقد بودند که به جای بیان مباحث نظری در این واحد درسی، بیشتر به کاربردی شدن این واحد توجه شود. از آنجائیکه دانشجویان حاضر در جلسه بیشتر در مرحله نوشتن پروپوزال برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود بودند، دغدغده آنان طبیعی به نظر می رسید. بخشی از دغدغه دانشجویان مربوط به عدم آگاهی آنان از روند اداری و اجرایی تهیه پرپوزال و چگونگی ارائه آن به گروه بود که به نظر می رسد با اندکی پرس و جو حل خواهد شد. اما بخش دیگر مربوط به نحوه نگارش و اصولاً چگونگی انتخاب یک موضوع و انتخاب استاد راهنما و ... بود که سرانجام به اینجا ختم شد که برای روشن تر شدن این موضوعات، علاوه بر این که اساتید مربوط به واحد روش تحقیق نیز بیشتر به ارائه این گونه مطالب بپردازد، کارگاهی نیز به این امر اختصاص داده شود.

البته آقای دکتر بادکوبه نیز پیشنهاد دادند که دانشجویان نیز از اساتید خود بخواهند که به این گونه مسائل بپردازند یا با حضور در دفتر گروه، از آرشیو پرپوزال ها بازدید داشته باشند و اگر لازم باشد، پرپوزال های برتر را در اختیار استاد مربوطه قرار خواهند داد تا دانشجویان بیشتر در جریان کار قرار بگیرند.

یکی از دانشجویان موضوعی را مطرح کردند و امروز که در دفتر آقای دکتر بادکوبه حضور داشتم، کماکان پیگیر بودند. دانشجویی گفت: بهتر است اگر اختلاف نظر و عقیده ای در بین اساتید وجود دارد، به دانشجو منتقل نشود یا اینکه استادی در کلاس علیه همکار خود حرف نزند. آقای دکتر در جواب ایشان فرمودند: اختلاف نظر و عقیده درباره موضوعات علمی امری طبیعی است. اما اینکه استادی در کلاس علیه همکار خود صحبت کند، کار پسندیده ای نیست. البته امروز ایشان متذکر شدند که گاهی دانشجویان موضوعی را در این زمینه بزرگ جلوه می دهند و اختلافات را برجسته می کنند درحالیکه، اساتید با همدیگر اختلاف یا دشمنی ندارند و دوستی دیرینه بین همه برقرار است. البته ایشان خیلی تاکید داشتند که پیگیر اینچنین موضوعاتی هستند و سیاست های گروه نیز در جهت برطرف کردن چنین مشکلاتی است.

نکته پایانی: با اندکی پرس و جو متوجه خواهیم شد که اختلاف نظر و عقیده در همه گروه ها وجود دارد و وظیفه ما دانشجویان این است که به جای توجه به اینگونه مسائل به کارهای علمی بپردازیم. اگر موضوعی موجب متضرر شدن دانشجو می شود را نیز با مدیرگروه در میان بگذاریم. آقای دکتر بادکوبه خیلی تاکید داشتند که دانشجویان حتماً به مدیرگروه اعتماد داشته باشند و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنند. به نظر می رسد تعامل بیشتر دانشجو و مدیرگروه و اساتید به بهتر شدن روند آموزش و درنهایت رضایت خاطر اساتید و دانشجویان منجر خواهد شد.

اما امروز، دوشنبه 1390/2/12 روز شهادت استاد شهید مطهری و روز معلم است. اول از همه این روز را به تمام معلم ها و اساتید تبریک می گویم و برایشان آرزوی موفقیت می کنم. قصد دارم تا جائی که خاطرم هست، نام برخی از معلم ها و اساتید دوران تحصیلی خود را ذکر کنم تا به نوعی یادی از آنها شده باشد:

سیروس قربانی (معلم کلاس اول ابتدائی)، نادر اشکورکیایی، نریمان نورمحمدی، محمدقاسم ذبیحی، گوزه گر، حسین اکرانژاد، حسن بالابندی، حجت جوربنیان، محمد بیگی، محمدرضا کیهانیان، خانم ایزک نظریان، آقای طالش قنبری ، ابریشمی (دوران ابتدائی و راهنمائی)

آقای سعیدی، اکرانژاد، شادفر، مومنی، شعبانی، حاتمی، برادران شورمیج، گرامی، قنبری و... (دبیرستان و پیش دانشگاهی)

آقایان دکتر قنوات، غفرانی، همتی، جلیلی، تفضلی، سرکار خانم نوروزی، آقای محمودپور، مرحوم دکتر دشتی، قرایی، معتمدی... (کارشناسی)

آقایان دکتر قرچانلو، بیات، موسوی، خضری، بادکوبه، کاظم بیکی... (ارشد و دکتری)

«برای تمام معلمان و اساتیدی که برای من زحمت کشیدند آرزوی سلامتی و موفقیت دارم».

   + محمدجعفر اشکواری ; ۳:۳٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">