تاریخنامه

نظرسنجی...

وقتی مطلب استاد گرانقدر، جناب آقای دکتر قنوات در تاریخچه با عنوان در باره کتاب خوانی ایرانیان را خواندم، موضوعی به نظرم رسید. یادم هست در دوره ابتدائی و بعد از تعطیلات (بویژه عید نوروز و تابستان) یکی از موضوعات درس انشاء این بود که "تعطیلات خود را چگونه گذرانده اید؟"

 


دانش آموزان نیز سعی می کردند تا در انشاء به توصیف اوقات فراغت خود در ایام تعطیلات بپردازند. همیشه قسمتی از مطالب انشاء به مطالعه و خواندن کتاب در ایام تعطیلات اختصاص داشت. به یاد دارم  گاهی برخی از دانش آموزان به اغراق از مطالعه و درس خواندن در  ایام تعطیلات صحبت می کردند که در روزهای بعد و با چند سوال و پرسش از مطالب درسی، ادعاهایشان تکذیب می شد.

اما غرض از مطرح کردن این بحث این است که، اگر این سوال در این زمان از هر یک از ما پرسیده شود، در جواب چه چیزی خواهیم گفت؟ اکنون که تعطیلات 2 یا سه هفته ای را پشت سر گذاشته ایم، بهترین فرصت است تا به بررسی این موضوع بپردازیم. بنابراین، خوانندگان تاریخنامه در صورت تمایل، بعد از مطالعه این مطلب می توانند جواب هایشان درباره میزان مطالعه در این ایام و نیز کتابهایی که مطالعه کردند را ارسال کنند.

 

گام اول، خودم: از تاریخ 26 اسفندماه 1389 تا 12 فروردین 1390 ، دو کتابی که معرفی خوهاند شد را مطالعه کردم:

1. سید حسین نصر، دین و نظام طبیعت، ترجمه محمدحسین فغفوری، تهران، انتشارات حکمت، 1386.

2. ابوالقاسم فروزانی، قراخانیان بنیانگذاران نخستین سلسله ترک مسلمان در فرارود (آسیای میانه)، تهران، سمت، 1389.

 

 

   + محمدجعفر اشکواری ; ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٠
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">