تاریخنامه

جام جهانی2014

سرانجام انتظارها به سر رسید و بیستمین دوره جام جهانی فوتبال (2014 میلادی) هم شروع شد. فعلاَ که همه چیز خوب پیش می‌رود هم برای برزیل هم برای ما! برزیل که برای دومین بار میزبان جام جهانی شده است چند سالیست که درگیر مشکلات اقتصادی هست و اخبار مربوط به اعتراض‌های مردم، جام جهانی را تحت تاثیر قرار داده بود. البته آماده نشدن ورزشگاه ها هم بر نگرانی ها افزوده بود. تیم ملی ایران هم اولین بازی خود را به سبک و شیوه خاص خود به اتمام رساند و توانست از تیم نیجریه یک تساوی ارزشمند بگیرد. باید منتظر بازی های بعدی بمانیم. 

ادامه مطلب
   + محمدجعفر اشکواری ; ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()

مارکوه

مارکوه نام قلعه‌ای در جنوب شرقی شهرستان رامسر است که دقیقاَ در سمت شرقی شهر کَتالُم بر قلۀ کوهی قرار گرفته است. درباره پیشینه آن اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. در تواریخ محلی شمال کشور نامی با عنوان «مارکوه» وجود ندارد و برخی مانند دکتر منوچهر ستوده قلعه‌ای به نام «ازبلو» را که در تاریخ طبرستان نوشته ابن اسفندیار آمده است را با «مارکوه» یکی دانسته‌اند. البته در جامع التواریخ نوشته رشید الدین  فضل الله همدانی (د. 718 ق) در ذیل حوادث سال 536 ق از «مارکوه» سخن گفته و نوشته است که اسماعیلیان مارکوه را به تصرف خود درآوردند و آن را «مبارک کوه» نامیدند. برای رسیدن به قلعه باید حدود 360 پله را طی کرد که به صورت مارپیچ از دل انبوهی از درختان جنگلی می‌گذرد.

ادامه مطلب
   + محمدجعفر اشکواری ; ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٦ خرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()

زنجانرود

زنجانرود (زنجان چای) نام رودخانه‌ایست که در جنوب شهر زنجان جاریست. این رودخانه از کوههای آق داغ در سلطانیه سرچشمه می‌گیرد. البته در حال حاضر اوضاع خوبی ندارد و در معرض خشک شدن است.

ادامه مطلب
   + محمدجعفر اشکواری ; ٩:٤٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٥ خرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">