تاریخنامه

بیستگانی!

«و چون به امیری(امیر نوح بن نصر سامانی) بنشست، وزارت و شغل تدبیر به ابوالفضل محمدبن محمدالحاکم داد، که او را "حاکم جلیل" خوانند، و بیستگانی حشم بر دست او کرد...حاکم شست و اند بار، هزار هزار درم به حشم داده بود و هیچکس خشنود نبود و خزینه ها خالی شد و حشمها به گِله، اثر عجز و ضعف او پدید آمد».

                                                     گردیزی،  زین الاخبار، ص ٣٣٩-٣۴٠.

در تشکیلات اداری-مالی، به جیره ماهیانه سپاهیان که مقدار آن بیست درهم و در سال چهار نوبت پرداخت می شد، بیستگانی می گفتند. ظاهراً، این اصطلاح در سرزمین های شرقی و بویژه در خراسان رایج بوده و در منابعی چون، زین الاخبار و تاریخ سیستان مکرر آمده و به فردی که بیستگانی دریافت می کرد، بیستگانی خوار می گفتند.

   + محمدجعفر اشکواری ; ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات ()

منابع آزمون کارشناسی ارشد

همواره دانشجویان مقطع کارشناسی رشته تاریخ و تمدن ملل اسلامی پرسش هایی مطرح می کنند مبنی بر این که، آیا منابع مشخصی برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد باید مطالعه شود؟  تعداد کتابها مشخص شده یا خیر؟ و...

 

ادامه مطلب
   + محمدجعفر اشکواری ; ٦:۱٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات ()

مُشک چینی!

در حال حاضر یکی از دغدغه های عمده کشورها، وجود کالاهای چینی در بازار و رقابت با کالاهای دیگر کشورهاست. شاید شما هم به هنگام خرید در بازار با این پدیده (کالای چینی) مواجه شده باشید.

ادامه مطلب
   + محمدجعفر اشکواری ; ۳:٥٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات ()

مورخ در سریال قهوه تلخ!

سریال "قهوه تلخ"، سریالی که این روزها شیرین می فروشد، سریالی کمدی-تاریخی است که پیرامون یک مسئله تاریخی ساخته شده است.

ادامه مطلب
   + محمدجعفر اشکواری ; ٧:۳۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات ()

جهانشناسی اسلام

    «جهانشناسی اسلام مستقیماً به اصول وحی اسلامی و به متافیزیکی که از پیام باطنی قرآن و تعلیمات درونی پیغمبر (ص) که مکمل آن است وابسته است و هدف آن فراهم آوردن بینشی است که آدمی را شایسته آن کند که جهان پدیدار را بشکافد و به حالات برتر وجود برسد و علمی از قلمرو کیهانی بسازد که همچون نردبانی زیر پای آدمی قرار گیرد و به گفته مولوی او را به "بام جهان" برساند و حتی در آن سوی آن حقیقت ماورای کیهانی را مشاهده کند که از همه طرح های تجلی کیهانی برتر است».

                                                   علم در اسلام، به اهتمام احمد آرام، ص ۴٠.

   + محمدجعفر اشکواری ; ٤:۱٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٤ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات ()
BlogLike textcolor="#333333" linkcolor="#2f57a2" backgroundcolor="#ffffff">